ورود به پنل کاربری
دوشنبه ۲۹ مهر ۱۳۹۸ ( OLD SITE )
کتابخانه مرکزی

آیا می دانید محصولات تراریخته چیست؟

 | تاریخ ارسال: ۱۳۹۸/۴/۲ | 
محصولات تراریخته یا تراژن چیست؟

  
   به عبارت ساده‌تر محصولاتی که دستکاری ژنتیکی شده‌اند. محصولاتی که در طبیعت تغییر نکرده‌اند بلکه به دست بشر تغییر یافته‌اند. محصولات تراریخته با محصولات اصلاح شده بسیار متفاوت هستند. در محصولات تراریخته، ژنی از یک موجود بیرونی گرفته شده و با دستکاری ژنتیکی وارد گیاه می‌شود چنانچه در خبرگزاری اهل بیت (ع) ابنا آمده است: "وقتی یک قطعه از «دی ان‌ ای» یک جاندار یا یک ژن کامل از یک جاندار را جدا سازی نموده و به درون مجموعه ژن‌ها (ژنوم) یک موجود دیگر وارد کنیم، موجود جدید، موجود تراریخته (دستکاری ژنتیکی شده) نام می‌گیرد. به طور خلاصه به تراریخته‌ها  GMO هم گفته می‌شود".
   طرفداران محصولات تراریخته مدعی هستند این محصولات نیازی به سم پاشی ندارند. علت آن است که، این ژن سمی تولید می‌کند به نام BT، این سم باعث از بین رفتن حشرات‌، قارچ‌ها، باکتری‌ها، ویروس‌ها، انگل‌ها و ... می‌شود. اتفاقی که حادث می‌شود این است که، پس از خوردن این محصول سم BT وارد سیستم گوارش آفت شده و سیستم گوارش آن‌ها را زخم کرده و منهدم می‌کند و این باعث مرگ آفت می‌شود.
   اما مسئله مهم این است، طبیعت در مقال این سم شروع به مقابله کرده و با جهش ژنتیکی با این سم مقابله می‌کند بنابراین ما می‌بینیم که بعد از 10 الی 15 سال دوباره نیاز به سم پاشی برای محصولات تراریخته است با این تفاوت که سم‌های استفاده شده قبلی بر آنها بی اثر است و نیاز به سمومی به مراتب قوی‌تر از قبل می‌باشد.

   واقعیت آن است که، در بسیاری از کشورهای اروپایی تراریخته (دستکاری ژنتیکی شده)‌ها ممنوع شده‌اند زیرا که در کشورهای اروپایی عمدتا عقلانیت و علم گرایی بیشتر از آمریکای عریض و طویل و کاپیتالیست و سرمایه دار حاکم است، کشورهای مهمی چون فرانسه و آلمان و روسیه و 25 کشور دیگر قاره اروپا (بیشتر اعضای اتحادیه اروپا) و کشورهای دیگر از سراسر جهان از جمله ترکیه و عربستان کشت محصولات غذایی تراریخته (دستکاری ژنتیکی شده) را در کشور خود ممنوع کرده‌اند (خبرگزاری اهل بیت (ع) ابنا) http://fa.abna24.com/cultural/archive/2016/10/25/710691/story.html
   در صورت تولید چنین محصولاتی در این کشورها، شرکت مربوطه طبق قانون ملزم به زدن برچسب تراریخته است تا مردم بتوانند حق انتخاب داشته و با آگاهی این محصولات را خریداری کنند. اما در ایران سال‌ها است که این محصولات وارد سبد غذایی مردم شده است بدون اینکه کوچکترین اطلاعی درباره آن داشته باشند. به عنوان مثال: 99 درصد روغن‌های ایران تراریخته هستند بدون آنکه برچسب تراریخته روی محصول نصب شود. همینطور محصولاتی مانند ذرت و سویای وارداتی همگی تراریخته هستند. متأسفانه تحقیقات نشان داده است مصرف این محصولات آثار بسیار بدی بر سلامت انسان داشته است. شیوع انواع سرطان؛ نازایی؛ نارسایی کبد و ... از نتایج استفاده از این محصولات است. (کرمی؛ علی؛ موسس بنیاد ملی سبک زندگی سالم)
برای کسب اطلاعات بیشتر به مطالبی که در خبرگزاری تسنیم آمده است مراجعه فرمایید (روی لینک مقابل کلیک کنید). اینجا را کلیک کنید




CAPTCHA

دفعات مشاهده: 728 بار   |   دفعات چاپ: 57 بار   |   دفعات ارسال به دیگران: 1 بار   |   0 نظر