راهنمای پایگاه مرکز منطقه ای اطلاع رسانی علوم و فناوری (RICeST)

 | تاریخ ارسال: 1400/8/3 | 
 
برای ورود به پایگاه برروی لینک زیر کلیک نمایید.
https://ricest.ac.ir

مرکز منطقه ای اطلاع رسانی علوم و فناوری در سال ۱۳۷۰ براساس تفاهم نامه منعقده بین فرهنگستان علوم جهان سوم و وزارت علوم، تحقیقات و فناوری در شهر شیراز تاسیس گردید. این مرکز با هدف تامین مدارک علمی مورد نیاز اعضای هیات علمی، پژوهشگران و دانشجویان تحصیلات تکمیلی دانشگاهها و موسسات پژوهشی ایران و کشورهای منطقه پایه گذاری شده است. از جمله فعالیت های مهم مرکز منطقه ای می توان به برقراری نظام مبادله الکترونیکی اطلاعات بین پژوهشگران ایرانی و کشورهای منطقه، تاسیس انواع پایگاه های اطلاعاتی، انتشار گزارش های پژوهشی، نشریات علمی و کتاب های فارسی و غیر فارسی، حمایت از پژوهش های داخلی و منطقه ای در حوزه های علوم و فناوری، برقراری ارتباط و همکاری علمی با بخش های صنعتی، خدماتی و آموزشی برای شناسایی نیازها و تامین اطلاعات مورد نیاز آنها اشاره کرد. مرکز منطقه ای با به کارگیری متخصصانی در حوزه های مختلف علوم و فناوری، تولید پایگاه های اطلاعاتی و تامین انواع مدارک از پایگاه های اطلاعاتی مهم جهان، یکی از بزرگترین سازمان های ارائه دهنده اطلاعات علمی در ایران و در سطح کشورهای منطقه به شمار می رود.
 
 
انواع جستجو
  1. جستجوی ساده
  2. جستجوی پیشرفته
 
 
جستجوی ساده
در صفحه ی اصلی پایگاه اولین باکس جستجو که در اختیار کاربر قرار داده می شود باکس جستجوی ساده است. و با استفاده از این باکس می توانید جستجوی ساده را در منابع انجام دهید.
جستجوی پیشرفته

چنانچه بر روی علامت(+) کلیک کنید به بخش جستجوی پیشرفته وارد می شوید.در جستجوی پیشرفته صفحه ای مانند تصویر زیر نمایش داده می شود. برای جستجوهای تخصصی پیشنهاد می شود که از این بخش استفاده نمایید. کلید واژه های خود را در کادر جستجو بر اساس نیاز خود وارد نمایید، و با انتخاب فیلدهای مناسب و پایگاه های اطلاعاتی مورد نظر شامل مقاله ها، نشریه ها، کتاب، پایان نامه و سند جستجوی خود را بر اساس تاریخ، زبان، وجود متن کامل اعمال کنید.صفحه نتایج

بعد از انجام جستجو به صفحه ای مانند تصویر پایین هدایت می شوید.

  1. در این صفحه می توانید در ستون سمت راست" پالایش نتایج جستجو" جستجوی خود را بر اساس عنوان، نویسنده، موضوع، سال نشر مدرک، سال انتشار نشریه و زبان و... محدود نمایید.
  2. در قسمت بالای صفحه نتایج، می توانید نتایج را بر اساس "ربط، جدیدترین، قدیمی ترین" مرتب کنید.
  3. برای دیدن چکیده بر روی  گزینه " اطلاعات کامل" کلیک نمایید.
  4. در لیست نتایج، رکوردهایی که علامت  در کنار آن ها وجود دارد، امکان دسترسی به متن کامل را فراهم می کنند. در غیر این صورت فقط اطلاعات کتابشناختی مقاله یا هر نوع دیگری از مدارک در دسترس خواهد بود.
  5. در بالای صفحه نتایج جستجو، علائم   مشاهده می شود که امکان ارسال رکوردهای انتخاب شده را با فرمت های دیگر فراهم می کند که کاربر می تواند رکوردهای انتخابی خود را در محیط های دیگری مثل excel یا نرم افزارهای رفرنس دهی مثل اندنوت یا مندلی، مشاهده کنند.
نحوه عضویت

در این پایگاه جهت عضو شدن ابتدا بر روی نشانه" +" در صفحه اصلی پایگاه کلیک نمایید.سپس وارد صفحه ای مانند تصویر پایین می شوید، در این صفحه مطابق تصویر به گزینه " درخواست عضویت" می توانید دسترسی داشته باشید. با کلیک بر روی این گزینه به صفحه ثبت نام وارد می شوید.در بالای صفحه اصلی مرکز منطقه ای اطلاع رسانی علوم و فناوری، با انتخاب گزینه پایگاه های اطلاعاتی، لیست پایگاه های مجموعه و تعداد رکوردهای آنها نمایش داده می شود.

با انتخاب هر یک از پایگاه های مورد نظر، امکان مرور بر اساس عنوان، پدیدآور و موضوع وجود خواهد داشت. 
CAPTCHA

دفعات مشاهده: 364 بار   |   دفعات چاپ: 78 بار   |   دفعات ارسال به دیگران: 0 بار   |   0 نظر